image

PeyamaKurd - Ankara Beştepe'de Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleşen kabine toplantısının ardından Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan basın açıklaması yaptı.

Ramazan ayında yapılacak kısıtlama ile ilgili açıklamada bulunan Erdoğan, “Geçtiğimiz toplantıda bir dizi tedbiri kamuoyuyla paylaşmıştık. Ramazanın ilk iki haftasında tedbirleri biraz daha sıkılaştırarak kısmı kapanma sürecine giriyoruz” ifadesini kullandı.

Erdoğan, yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgınında alınacak önlemlere ilişkin şu ifadelere yer verdi:

“Ramazan ayının ilk haftasında tedbirleri biraz daha sıkılaştırarak kısmi kapanma uygulanmasına karar verdik. Şayet beklediğimiz iyileşmeyi sağlayamazsak daha sıkı tedbirler gelecektir. Hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması sürerken hafta içi sokağa çıkma sınırlaması saatleri akşam 19.00 ila sabah 05.00 arasında düzenlenmiştir.

Lokantalar sadece belirlenen saatlerde paket servis hizmeti verecek. Spor salonları bayram sonuna kadar kapalı. Sokağa çıkma saatlerinde zorunlu haller dışında şehirler arası seyahatlere izin verilmeyecektir.

Düğün nişan kına vb. tüm toplantılar bayram sonrasına kadar ertelendi. Oteller sadece kendi müşterileri ile sınırlandırılmış halde hizmet verecektir. 8. ve 12. sınıflar ile okul öncesi eğitim kurumları dışındaki tüm kademeler uzaktan eğitimle faaliyetlerini sürdürecektir.

Kamuda saat 16.00'da bitecek şekilde dönüşümlü ve esnek mesai yeniden yaygınlaştırılacak. Kamuda hamileler ve kronik hastalığı olanlar ile 10 yaş altı çocuğu bulunan kadın personel idari izinli sayılacak.”