image

PeyamaKurd - 24 Haziran'da gerçekleştirilen Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nin ardından sandık kurulu tutanakları ve kararlarına karşı itirazlar ilçe seçim kurullarına yapıldı ve toplanda ilçeler dahil olmak üzere 14 ilde seçim itirazları yapıldı.

Buna göre Türkiye’de YSK'nın kesin olmayan seçim sonuçlarını açıklamasının ardından 14 ilde seçim sonuçlarına itiraz geldi.

YSK’ya 14 İlde itirazlar yapıldı

YSK’ya yapılan itirazlarda Düzce, Malatya, Aydın, Hatay, Elazığ, Edirne, Burdur, Niğde, Bartın, Muğla, Balıkesir, Muş ve Hakkari'de milletvekili seçim sonuçlarına itirazlara yer alıyor. Kütahya'nın Gediz ilçesinde ise cumhurbaşkanı seçiminde bir sandıkta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın aldığı oyların eksik yazıldığına ilişkin itiraz verildi.

YSK’ya yapılan başvurularda Düzce'de AK Parti tarafından yapılan itiraz üzerine merkez ile Gölyaka, Cumayeri, Çilimli, Gümüşova ve Kaynaşlı ilçelerindeki tüm sandıklarda oylar yeniden sayılmaya başlandı. Aydın'da ise MHP tarafından il genelindeki milletvekilliği seçim sonuçlarında "hata olduğu" gerekçesiyle oyların yeniden sayılması istendi.

Partilere göre; MHP, Hatay, Elazığ, Niğde merkez ilçeleri ile Balıkesir'in Karesi ve Altıeylül ilçelerindeki milletvekili genel seçim sonuçlarına itirazda bulundu. CHP, Malatya'nın Battalgazi ilçesindeki 10 sandığın birleştirme tutanaklarına, Edirne'nin merkez ile Keşan, İpsala, Uzunköprü ve Enez ilçelerinde geçersiz sayılan oylara itiraz etti. AK Parti, Muş, Bartın ve Muğla'daki 13 ilçede geçersiz oyların yeniden sayılması için başvura bulunduğu belirtildi.

Oyların tekrar sayılma kararı 28 Haziran’da

Seçim sonrası YSK’ya Türkiye’nin farklı yerlerinde itiraz gelmeye başlarken Hakkari'de de AK Parti ve HDP seçim sonuçlarına itiraz etti. Burdur'da ise İYİ Parti geçersiz oyların yeniden sayılması talebinde bulundu. Kütahya'nın Gediz ilçesinde cumhurbaşkanı seçiminde bir sandıkta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın aldığı oyların eksik yazıldığına ilişkin itiraz da kabul edildi. AK Parti Gediz İlçe Teşkilatı adına Mehmet Erkan, Gediz İlçe Seçim Kuruluna başvurarak 1094 nolu sandıkta Recep Tayyip Erdoğan'ın 204 olması gereken oy sayısının tutanağa sehven sıfır olarak yazıldığını belirterek bu yanlışlığın düzeltilmesini talep etti.

Siyasi partiler tarafından yapılan itirazı kabul eden ve inceleme yapan İlçe Seçim Kurulu, birleştirme tutanağına sıfır olarak girilen oyun 204 olması gerektiğini belirledi ve bu şekildeki düzeltmeyi yaptı. İtirazların ilçe seçim kurullarınca 28 Haziran saat 17.00'ye kadar karara bağlanması bekleniyor.