image

PeyamaKurd - Türkiye'nin Maraş kenti merkez Pazarcık ve Elbistan'da yaşanan depremler sonrası Avrupa ülkelerinden yardımlar gönderileceği açıklandı.

Konuya dair açıklamalarda bulunan İngiltere, İsviçre, İtalya, İspanya, Malta , Avusturya, Finlandiya, Hollanda ve Estonya, Kahramanmaraş merkezli depremlerde enkaz altında kalanların kurtarılması için Türkiye'ye arama ve kurtarma ekibi gönderileceğini bildirdi.

Avrupa ülkelerinden kurtarma ekibi gönderildi!

Tüm dünyadan Türkiye insani yardımlar gönderilmeye devam edilirken açıklamada bulunan İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly, Türkiye'ye 76 kişilik kurtarma ekibi göndereceklerini ifade etti.

İsviçre İnsani Yardım Birimi'nin Twitter hesabından yapılan paylaşımda da, "Düşüncelerimiz, Türkiye ve Suriye'de meydana gelen şiddetli depremden etkilenen insanlarla birlikte. İsviçre, 'İsviçre Kurtarma Zincirini' Türkiye'nin depremden etkilenmiş bölgelerine gönderiyor." denildi.

"Türk ve Suriye halklarının yanındayız" mesajı!

Malta İçişleri, Güvenlik, Reformlar ve Eşitlik Bakanı Byron Camilleri, Facebook hesabından yaptığı paylaşımda, "Malta, son aylarda bu konuda eğitim almış insanlardan oluşan bir ekip gönderecek." dedi.

Avusturya Başbakanı Karl Nehammer de, sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada, Türkiye ve Suriye'den ürkütücü görüntülerin geldiğini, depremin ciddi yıkıma yol açtığını ve çok sayıda can kaybı bulunduğunu belirterek, "Bu zor zamanda Türk ve Suriye halklarının yanındayız." görüşünü paylaştı.

Fransa 139 arama kurtarma görevlisi uçakla gönderildi!

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Twitter'da yaptığı açıklamada Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un talimatıyla sivil savunma ve güvenlikten 139 arama kurtarma görevlisinin Avrupa Dayanışma Mekanizması kapsamında Türkiye'ye bu akşam uçakla gideceğini aktardı.

İspanya Savunma Bakanı Margarita Robles de, basına yaptığı açıklamada, iki askeri uçakla 90'dan fazla kurtarma ve sağlık ekibinin Türkiye'ye gönderileceğini duyurdu.

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Türkiye ve Suriye'de meydana gelen deprem nedeniyle hayatını kaybedenlere başsağlığı diliyorum. Şimdi acil yardıma ihtiyaç var." ifadelerini kullandı.

Hollanda Kralı Willem Alexander ve Kraliçesi Maxima, depremlerde etkilenen herkesin durumunu derinden paylaştıklarını söyledi.