image

PeyamaKurd - ABD'nin yaptırımlarına yönelik değerlendirmelerde bulunan Türkiye Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, S-400 hava savunma sisteminin alanında en iyi olduğunu ileri sürdü.

Katıldığı bir programda konuyla ilgili konuşan Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, ABD'nin uyguladığı CAATSA yaptırımlarına ilişkin, “Milli Savunma Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri, güvenlik güçlerimiz bundan etkilenme durumunda değil”  açıklamasında bulundu.

“ABD'nin yaptırım kararı metninde, bu tarihten önce imzalanmış anlaşmalar ve mutabakatları etkilemeyeceği var. O yüzden endişeye mahal yok" diyen Demir, “Projelerimiz genelde savunma sanayisi şirketleri üzerinden yürür ve bunların hiçbiri yaptırım kapsamında değil” ifadesini kullandı.

Açıklamasında, “Bizim finansal erişime ihtiyacımız yok, şimdiye kadar olmadı" diyen Demir, "Kredi mekanizmasının kullanılacağı yerde ana yüklenici devreye girer. Türkiye, Cumhurbaşkanı'mızın dik duruşuyla emir alan bir ülke olmadığını gösterdi, bu da bir ambargo mekanizmasını devreye soktu" sözlerine yer verdi.

Demir ayrıca, S-400 hava savunma sisteminin alanında en iyi olduğunu ileri sürerek, “Türkiye’ye yaptırım' cümlesi yerine, 'Türkiye'de bir kuruma ve 4 kişiye yaptırım uygulandı' cümlesini tercih ediyorum. Gerçek boyut bu” diye konuştu.