image

PeyamaKurd- Suriye Demokratik Birlik Partisi (PYD) eski Eş Başkanı Salih Müslim, Güvenli Bölge konusunda Türk tarafının isteklerinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Arap medyasından Al-Monitor’e demeç veren Suriye Demokratik Birlik Partisi (PYD) eski Eş Başkanı Salih Müslim, “Türkiye ile ABD arasındaki görüşmeler sürüyor ve DSG ile Suriye Demokratik Konseyi’ne de bilgi veriliyor, görüşleri soruluyor. Sonucun ne olacağını bilmiyoruz” sözleriyle Güvenli Bölge konusundaki belirsizliğin devam ettiğini doğrulamış oldu.

Temel anlaşmazlık noktasını güvenli bölgenin çapı ve Türkiye’nin bölgede ne kadar birlikle faaliyet göstereceği oluşturuyor. ABD 15 kilometrelik bir alan çizerken Türkiye bunun iki katını talep ediyor. Belirsizlik, kısa süre öncesine kadar Türk güçlerinin bölgeye girişini kırmızı çizgi olarak gören DSG için tedirgin edici.

Müslim konuşmasının devamında şunları ifade etti: “ABD askerleriyle birlikte bir grup Türk gücünün de dolaşmasını kabul ettik ama Türk birliklerinin kalıcı olarak bölgemize konuşlanması kabul edilemez, herkesten önce bölge halkı için kabul edilemez.”dedi