image

PeyamaKurd- Türkiye ve desteklediği çeteci ÖSO teröristleri tarafından Rojava’ya yönelik başlatılan işgal girişimi 3’üncü gününe girdi. Türk uçakları ve topçuları tarafından yapılan bombardımanlar sonucu çok sayıda sivil ölürken, Türk ordusu ve çeteci ÖSO teröristlerinin kara saldırılarına karşı Kürt güçler yoğun ateşle karşılık veriyor.

Geceden bu yana Serekaniye ve Gire Spi kentleri ile kırsal alanlarda devam etmekte olan çatışmalarda Kürt güçler, 100’ün üzerinde çeteci ÖSO teröristininin öldürüldüğünü bildirdi.

10:15- İşgalci Türk ordusuna ait savaş uçakları Girê Spî’nin doğusundaki Eyn Erûs mahallesini bombalıyor. Aynı şekilde işgalciler kente top atışı yapıyor.

10:05- İşgalci Türk ordusu Efrîn’in Şêrawa ilçesine bağlı Kilûte, Soxanekê ve Aqîbê köylerine top atışı yapıyor.

09:45- Serêkaniyê’nin doğusunda bulunan sanayi bölgesi ile ilçenin batısındaki Til Helef beldesinde Kürt güçler ile işgalci Türk ordusu ve çeteleri arasında yaşanan çatışmalarda onlarca işgalci öldürüldü.

09:34-Urfa Akçakale'de, harekatın üçüncü günü top ve obüs atışlarıyla başladı. TSK, Serekaniye'yi bombalıyor. Akçakale'de okullar tatil, caddeler bomboş.

09:08- Türkiye Milli Savunma Bakanlığı: "Barış Pınarı Harekâtı gece boyunca karadan ve havadan başarıyla sürdürüldü. Tespit edilen hedefler Hava Kuvvetleri unsurları ve ateş destek vasıtaları tarafından ateş altına alındı. Harekât planlandığı şekilde başarıyla devam ediyor."

08:58- Serekaniye’nin doğusunda bulunan sanayi bölgesi ile ilçenin batısındaki Til Helef beldesinde SDG güçleri ile TSK ve bağlı gruplar arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

08:52- NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg bugün Türkiye'ye resmi ziyaret gerçekleştirecek. Stoltenberg, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşecek.  Türkiye'nin Rojava'ya gerçekleştirdiği 'Barış Pınarı Harekâtı' devam ederken bugün NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Türkiye'ye gelecek. Stoltenberg'ün harekâta ilişkin açıklama yapması bekleniyor.

08:33- Rojava’ya yönelik Türkiye’nin başlattığı operasyon üzerine Hollanda Parlamentosu’na Türkiye’ye yönelik yaptırım önerisi sunuldu. İktidar koalisyonunun tüm partileri ve muhalif partileri tarafından destek gören öneride Türkiye’ye mali yaptırımlar uygulanması öngörülüyor. Operasyonu sert bir dille eleştiren Hollanda Parlamentosu’ndaki milletvekilleri, hükümeti Avrupa bağlamında mali kısıtlamalar gibi karşı önlemler almaya çağırdı. Bunun üzerine Hollanda Dış Ticaret ve Kalkınma İşbirliği Bakanı Sigrid Kaag, hükümetin ‘geniş bir yaptırım yelpazesinin’ üzerinde durduğunu bildirdi.

07:56- Serekaniye’ye yönelik TSK ve cihatçı grupların Tıl Xelef beldesine sızma girişiminde bulunduğu, SDG'nin de sızma girişimine karşılık verdiği çatışmalarda 100’den fazla çeteci ÖSO teröristinin öldürüldüğü, dokuz kişinin ise sağ yakalandığı iddia edildi. Haberde, bölgede akşam saatlerinden itibaren başlayan çatışmaların devam ettiği yazıldı.

07:30- Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham ve Demokrat Senatör Chris Van Hollen'ın üzerinde uzlaşı sağladığı Türkiye'ye yaptırım uygulanmasını öngören yasa tasarısının ardından bu kez Temsilciler Meclisi'nden 29 Cumhuriyetçi Kongre üyesi de benzer bir yaptırım yasa tasarısı sunacaklarını açıkladı.

Temsilciler Meclisi'nde Cumhuriyetçilerin lideri Kevin McCarthy, Cumhuriyetçi Parti grubu denetçisi Steve Scalise ve diğer parti liderleri Ankara'nın operasyonuna güçlü bir karşılık verilmesi gerektiğini savundu. Cumhuriyetçi Kongre üyesi Liz Cheney yaptığı yazılı açıklamada "Cumhurbaşkanı Erdoğan ve rejimi, IŞİD'e karşı binlerce kayıp veren ve yurdumuzu korumamıza yardım eden Kürt müttefiklerimize acımasızca saldırdığı için ciddi sonuçlarla karşı karşıya kalmalı" dedi.

Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham ve Demokrat Senatör Chris Van Hollen'ın üzerinde uzlaşı sağladığı Türkiye'ye yaptırım uygulanmasını öngören yasa tasarısının ardından bu kez Temsilciler Meclisi'nden 29 Cumhuriyetçi Kongre üyesi de benzer bir yaptırım yasa tasarısı sunacaklarını açıkladı. Temsilciler Meclisi'nde Cumhuriyetçilerin lideri Kevin McCarthy, Cumhuriyetçi Parti grubu denetçisi Steve Scalise ve diğer parti liderleri Ankara'nın operasyonuna güçlü bir karşılık verilmesi gerektiğini savundu. Cumhuriyetçi Kongre üyesi Liz Cheney yaptığı yazılı açıklamada "Cumhurbaşkanı Erdoğan ve rejimi, IŞİD'e karşı binlerce kayıp veren ve yurdumuzu korumamıza yardım eden Kürt müttefiklerimize acımasızca saldırdığı için ciddi sonuçlarla karşı karşıya kalmalı" dedi.

07:16-Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Türkiye Milli Savunma Bakanlığı'ndan harekatla açıklamada 277 YPG'linin yaşamını yitirdiğini iddia etti.

07:15- Milli Savunma Bakanlığı, yaşanan çatışmada bir askerin hayatını kaybettiğini, üç askerin yaralandığını duyurdu. DHA hayatını kaybeden askerin Ankara Mamak'tan Astsubay Çavuş Ahmet Topçu olduğunu duyurdu.