image

PeyamaKurd- Efrin operasyonunda Türkiye tarafından maaşa bağlanan ve Halk Savunma Birlikleri’ne (YPG) karşı Türk Silahlı Kuvvetleri ile (TSK) ile beraber hareket eden İslamcı gruplar, olayların patlak verdiği ilk günden bu yana kenti talana girişmişlerdi. Bu guruplar, TSK’den bağımsız hareket edince şimdi hedef haline geldiler.

“Türklerden bağımsız hareket etmeye başladılar”

TSK ve beraberindeki gruplar yağma, fidyecilik, fuhuş ve uyuşturucu kaçakçılığı vakalarını gerekçe göstererek Efrin’de bir operasyon gerçekleştirdi. Bölgede sokağa çıkma yasağı ilan edilirken onlarca cihatçı gözaltına alındı ve ara ara çatışmalar da yaşandı.

Suriye’den yayın yapan ve rejim yanlısı olan muraselon.com sitesine göre operasyonun hedefinde,

Efrin operasyonunda YPG’ye karşı TSK ile beraber savaşan fakat  sonra kendilerince hareket eden Usud el-Şarkiyye bulunuyor.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR) açıklamasına göre ise, Hamza Tümeni, Sultan Murat Tümeni, Feylak’uş Şam ve 3. Kolordu gruplarının TSK ile beraber hareket ettiği, Efrin’e giden yolları kesip bazı semtleri ablukaya aldığı çatışmaların yaşandığı ifade edildi.

“Olayların nedeni yağma mı itaatsizlik mi?”

Yaşanan olaylar sonucu yapılan operasyona gerekçe ise yağma olayları gösteriliyor. Bu tür olaylarda TSK ile beraber hareket eden Hamza Tümeni gibi grupların Usud el-Şarkiyye’den çok daha fazla suçlandığı iddia ediliyor. Rusya kaynaklı South Front ajansı ise TSK ile Usud el-Şarkiyye arasında asıl meselenin, grubun TSK’nin talimatlarına itaat etmemesi olduğunu kaydediyor.

South Front’ta yayımlanan habere göre,  “Operasyona hedef olan grup Rusya ile Türkiye’nin vardığı anlaşmaya aykırı biçimde El-Bab’ın güneyinde yer alan ve Şam yönetiminin kontrolünde bulunan Tedef kasabasına saldırmış, grubun lideri de geçtiğimiz ay kendi kendilerini tasfiye edip silahlarını Fırat Kalkanı güçlerine teslim edeceği yönünde bir açıklama yapmaya zorlanmıştı” deniyor. Bu yaşananlar da çıkan olayların asıl sebebinin ise” yağma değil itaatsizlik” olabileceğini gösteriyor.

“Cihatçılar Efrin’e yağma için gitmişlerdi”

TSK ve beraberindeki cihatçı gruplar 18 Mart’ta YPG’nin ve yerel halkın çekildiği Efrin’e girmiş, operasyonu takip eden muhabirlerin çektiği görüntüler sayesinde dünya kamuoyu cihatçı grupların büyük bir yağma ve talan yürüttüğüne şahit olmuştu.