image

PeyamaKurd - TSK, Kürdistan Bölgesi’ne bağlı Hakurk bölgesinde devam eden Pençe Harekatı ile ilgili imha edilen mağara ve sığınakların sayısının 118’e çıktığını duyurdu.

Açıklanan son bilgilere göre Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Hakurk bölgesinde devam ettirdiği Pençe Harekâtı’nda PKK’nin mağara, sığınak, barınak, mayın ve el yapımı patlayıcılar tespit edilerek imha edildiği belirtildi.

27 Mayıs tarihinde başlayan harekat kapsamında şuana kadar toplamda 48 PKK’linin hayatını kaybettiği açıklandı. İmha edilen mayın/EYP sayısının da 80 olduğu ifade edildi. PKK’nin kullandığı toplam 118 mağara ve sığınak da içerisindeki mühimmat ve yaşam malzemeleri ile birlikte imha edildi açıklaması yapıldı.

Ayrıca PKK’lilere ait sığınaklarda; 12 adet AK-47 piyade tüfeği, 9880 AK-47 mühimmatı,  664 BKC mühimmatı, 3 adet RPG-7 roketatar, 17 RPG-7 roketi, 1 Doçka uçaksavar makineli tüfeği, 13 el bombası, 3250 kilogram patlayıcı yapımında kullanılan Amonyum Nitrat ve EYP yapımında kullanılan malzemeler ile çok miktarda yaşam malzemesi ele geçirildiği kaydedildi.