image

PeyamaKurd - İngiltere tarihinin en kısa hükümetini kuran İngiltere eski Başbakanı Liz Truss, ülkedeki sisteme eleştirilerde bulundu. Truss açıklamalarında, Muhafazakar Parti ve ‘güçlü bir ekonomik kuruluş’ tarafından vergi indirimi planını uygulamak için kendisine asla ‘gerçekçi bir şans’ verilmediğini ifade etti.

DPA’nın aktardığı habere göre, görevde sadece 45 gün kaldıktan sonra başbakanlıktan istifa eden Truss, The Sunday Telegraph gazetesinde yayınlanan makalesinde istifasına ilişkin ilk kez değerlendirmelerde bulundu.

İngiltere'deki sisteme eleştirilerde bulunan Liz Truss kaleme aldığı makalesinde şu değerlendirmelere yer verdi:

“Yaşananlarda suçsuz olduğumu iddia etmiyorum, ancak temelde siyasi destek eksikliğine ek olarak, çok güçlü bir kurum tarafından politikalarımı yürürlüğe koymam için gerçekçi bir şans verilmedi. Downing Caddesi’ne girdiğimde görevime saygı duyulacağını ve kabul edileceğini varsaydım.

Ne kadar yanılmışım. Programıma sistemden direnç beklerken, bunun boyutlarını hafife aldım. Aynı şekilde, Muhafazakar parti içindeki daha düşük vergili, daha az düzenlenmiş bir ekonomiye geçme direnişini hafife aldım.”