image

PeyamaKurd - Amerikan Time dergisi, ABD Başkanı Trump ile iki buçuk yıllık görev süresinde en sağlam adamlarından biri olan Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun, Türkiye meselesi yüzünden yaşadığı ayrışmayı sayfalarına taşıdı.

Derginin haberinde, ABD Başkanı Trump'ın 2,5 yıllık iktidarı süresince Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile zıt düşmediğinin altı çizilerek, "Türkiye'nin S-400 sistemlerini satın alması Pompeo ile Trump arasında keskin bir ayrılığa neden oldu. S-400 konusu aralarındaki ilişki için test niteliğinde" yorumunda bulunuldu.

ABD’de haftalık olarak yayınlanan dergi, Pompeo'nun açık ve net bir şekilde, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi satın almasının 2017'de Moskova'ya karşı çıkarılan CAATSA'ya (ABD'nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası) aykırı olduğunu belirttiğini hatırlattı.

Öte yandan 14 Temmuz'da “yasanın yaptırım gerektirdiğini” ifade eden Pompeo, “Yasaya riayet edeceğimizden eminim ve Başkan Trump yasaya riayet edecektir” açıklaması yapmıştı.

Söz konusu Pompeo'nun bu tezi, Senato Dış İlişkiler Komitesi ve Silahlı Hizmetler Komitesi'nin Demokrat ve Cumhuriyetçi başkanları tarafından da desteklendi.