image

PeyamaKurd- Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı mücadeleyi görüşen ABD Başkanı Donald Trump ve Fransa Cumhurbaşkanı Macron’nun Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) yapısında reform gidilmesi konusunda anlaştıkları belirtildi.

Telefon görüşmesine ilişkin konuşan Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı, "Trump ve Macron, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) yapısında reform yapılması konusunda mutabık kaldı" dedi.

Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı,  telefonda görüşen iki liderin Kovid-19 salgını ile mücadelenin yanı sıra küresel ekonominin ve iş yerlerinin yeniden açılmasına yönelik çabaları ele aldıklarını aktarıldı.

Macron ve Trump’ın telefon görüşmesine ilişkin detayları paylaşan Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı,  "İki lider Birleşmiş Milletler’in (BM) salgınla mücadelesini değerlendirmek üzere en yakın zamanda BM Güvenlik Konseyi 5 daimi üyesi ile toplantı yapmayı umut ettiklerini dile getirdi. Başkan Trump ve Cumhurbaşkanı Macron, DSÖ’nün yapısında reform yapılması konusunda mutabık kaldı" ifadelerini kullandı.

Trump, salgına ilişkin yanlış bilgi verdiği gerekçesiyle DSÖ’ü, "Çin’in oyuncağı" olmakla suçlamıştı.