image

PeyamaKurd - ABD Başkanı Donald Trump, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun kendisine 3 Mayıs'taki sızma ve darbe girişiminin emrini verdiği iddialarına ilişkin açıklamada bulundu. 

Amerikan medyasına açıklama yapan ABD Başkanı Donald Trump, haftasonunda Venezuela'ya sızıp Devlet Başkanı Nicolas Maduro'yu devirme girişimi başarısızlığa uğrayan ABD'li paralı askerlerin gerisinde kendi yönetiminin olduğuna dair suçlamaları reddetti. 

Trump açıklamasında, Maduro'nun sosyalist yönetimini devirme niyetini gizlediğini ancak bu çapta bir operasyona bu kadar küçük bir grupla kalkışmayacağını ifade etti. 

"Bir şey yapsak, biraz farklı olur..."

"Bu konuda hiçbir şey bilmiyorum. Bence hükümetin bununla hiçbir ilgisi yok ve neler olup bittiğini öğrenmem lazım" diyen Trump, "Biz Venezuela'da bir şey yaparsak bu şekilde olmaz. Biraz farklı olur. Ona işgal derler” sözlerine yer verdi. 

Trump, Silvercorp isimli ABD'li özel güvenlik şirketinin paralı askerlerinin başını çektiği denizden sızma girişimi "Venezuelalılar ve diğer ülkelerden insanlardan oluşan haydut bir grup tarafından düzenlenmiş, iyi bir saldırı değil" sözleriyle eleştirerek, şu ifadeyi kullandı: 

"Plajdaki görüntüleri gördüm. General George Washington tarafından komuta edilmediği aşikardı."