image

PeyamaKurd - Yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgınından sorumlu tuttuğu Çin'e sert eleştirilerde bulunan ABD Başkanı Donald Trump, "Çin ile tüm ilişkimizi kesebilirdik. O zaman da 500 milyar dolar kar ederdik" ifadesini kullandı. 

Fox Business kanalında Maria Bartiromo'ya verdiği mülakatta, gündemi ele alan Trump, Çin ve Türkiye’ye ilişkilerine değindi. 

ABD Başkanı açıklamasında, Çin'in, Kovid-19 salgınının küresel bir hale gelmesinden sorumlu olduğunu savunarak, "Çin'e karşı atabileceğimiz birçok adım var. Çin ile tüm ilişkileri kesebilirdik. O zaman da 500 milyar dolar kar ederdik" dedi. 

ABD'nin tedarik zinciri noktasında da Çin'e ve diğer ülkelere bağlılığının olmaması gerektiğini vurgulayan Trump, "Tüm ürünlerimizi ABD'de üretmeliyiz” diye konuştu.

"Türkiye, F-35 parçalarını vermiyoruz deseler, ne yapacağız"

Trump açıklamasında, ABD'nin tedarik zincirinin dışa bağımlılığı konusunda da "dünyadaki en iyi savaş uçağı" olarak nitelendirdiği F-35’ler için “F-35’lerin ana gövdesi Türkiye'de üretiliyor ve Türkiye’den gönderiliyor. Şimdi Erdoğan ile iyi ilişkilerimiz var, ama ya olmasa ne olacak? 'Size F-35 parçalarını vermiyoruz' deseler ne yapacağız?" sözlerine yer verdi. 

"İfadeye çağıracağım ilk kişi Obama olurdu"

Sosyal medya hesabından açıklamada bulunan Trump, Obama dönemindeki bazı üst düzey yetkililerin, 8 Kasım 2016-31 Ocak 2017'de Trump'ın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn'in Amerikan istihbarat belgelerinde kimliğinin "açık edilmesi" talebinde bulunduğunun ortaya çıkmasına ilişkin açıklamada bulundu. 

ABD Başkanı açıklamasında, "Ben, Senato ya da Temsilciler Meclisi üyesi olsaydım, ülkemizin tarihinde en büyük siyasi suçu ve skandalı için ifadeye çağıracağım ilk kişi Barack Obama olurdu. O, her şeyi biliyor" dedi.