image

PeyamaKurd-   ABD Başkanı Donald Trump, Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien'ine ABD hakkındaki yaptığı açıklamalara karşı sosyal medya hesabından sert açıklamalarda bulundu.

ABD Başkanı açıklamasında, "Sözcü (Cao) Çin adına aptalca konuşuyor ve ülkesinin tüm dünyaya yaydığı acı ve kıyımın yönünü değiştirmek istiyor” dedi.

Trump, Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao'un ABD hakkındaki açıklamalarına için, "Sözcü (Cao) Çin adına aptalca konuşuyor ve ülkesinin tüm dünyaya yaydığı acı ve kıyımın yönünü değiştirmek istiyor. Çin'in ABD ve Avrupa üzerinden yaptığı dezenformasyon ve propaganda saldırısı, bir rezillik" ifadelerini kullandı.

Pekin yönetiminin, yeni tip koronavrisü (Kovid-19) salgının ilk başta durdurabileceğini fakat bunu yapmadığını belirten Trump, "Çin, büyük bir dezenformasyon kampanyası yürüyor. Çünkü uykucu Joe Biden'ın başkanlık seçimlerini kazanacağı ve ben başa gelene kadarki onlarca yıldır yaptıkları gibi ABD'yi dolandırmaya devam edecekleri konusunda umutsuzlar" sözlerine yer verdi.

Çin Dışişleri Sözcücüs Cao, Trump’ın, Dünya Sağlık Örgütüne (DSÖ) yönelik açıklamalarına ilişkin, "kamuoyunu yanlış yönlendirdiğini, Çin’in koronavirüs salgınıyla mücadele çabalarını karalamaya ve ABD’nin salgınla mücadeledeki yetersizliğini örtmeye çalıştığını" söylemişti.