image

PeyamaKurd - Salgına yönelik açıklamada bulunan ABD Başkanı Donald Trump, yeni tip Coronavirüs salgınının 'temmuz ya da ağustos aylarında sona erebileceğini' dile getirdi. 

Trump, yeni tip Coronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele için kurulan Koronavirüs Görev Gücü basın toplantısında açıklamalarda bulundu. 

ABD Başkanı Trump, "Her birimizin oynayacağı kritik birer rolü var" diyerek, salgının ABD'de yayılımını engellemek üzere oluşturulan 15 günlük eylem planını açıkladı. 

“Coronavirüs için radikal kararlar alındı” 

Almanya Başbakanı Angela Merkel, yeni tip Coronavirüsün (Covid-19) yayılmasının azaltılması için alınan kararların "radikal kararlar" olduğunu bildirdi. 

Angela Merkel, Covid-19 salgını kapsamında insanlar arasındaki teması azaltmak adına federal hükümet ve eyalet hükümetlerinin bir genelge üzerinde anlaşmalarının ardından açıklamada bulundu. 

Eyaletlerin başbakanlarıyla geçen hafta yapılan toplantının sonucunda okul ve kreşlerin kapatılması kararının alındığını anımsatan Merkel, bugün de eyaletlerle yeni düzenlemeleri karara bağladıklarını belirtti. 

“Zorunlu haller dışında serbest dolaşım sınırlandırılacak” 

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, yeni tip Coronavirüs (Covid-19) nedeniyle ülke genelinde yarın yerel saatle 12.00'den itibaren serbest dolaşımın zorunlu haller dışında sınırlandırılacağını açıkladı. 

Emmanue Macron, Elysee Sarayı'ndan Coronavirüse ilişkin "ulusa sesleniş" konuşması gerçekleştirdi. 

Pazar günü vatandaşların park ve bahçelere gittiğini ifade eden Macron, bunun doğru olmadığını ve insanların tehlikeye atıldığını dile getirdi.