image

PeyamaKurd - ABD basına göre, ABD Başkanı Joe Biden'ın yönetim konusunda ülkenin düşüşünü temsil ettiği ile sürüldü. Başkan Joe Biden’in, ABD’nin düşüşünü temsil ettiğini yazan The Nation dergisinin yazarı Tom Engelhardt, bununla birlikte idaredekilerin 'dolu dolu yaşadığını' ve yeniden soğuk savaş çıkardıklarını belirtti.

ABD Başkanı Joe Biden'ın yönetimini konu alan yazar Tom Engelhardt yazısında şu ifadelere yer verdi:

"Joe Biden’ın (80 yaşında, tarihimizin en yaşlı başkanı) 2024’te yeniden aday olmayı planlamasında garip bir şey görmüyorum. Dürüst olalım, bu kendine özgü biçimiyle mükemmel değil mi? Şunu demek istiyorum, her gün yaşlanan başkandan daha iyi Amerika’nın düşüşünü ne simgeleyebilir?"

"ABD ordusunun önemli bir savaşı kazanma yeteneği yok"

Yazar Tom Engelhardt, düşüşün 'ikinci doğa' olduğunu belirterek, “Ülke dağılmaya başladı, Joe ve yetkilileri ise dolu dolu yaşıyor ve otuz yıl önce sona eren soğuk savaşı titizlikle yeniden çıkarıyorlar. Bu yüzden şunu söyleyebilirim: (gençseniz ve görmediyseniz) Geçmişin daha kötü versiyonuna hoş geldiniz" sözlerini kullandı.

Ayrıca yazısının devamında Amerikan demokrasinin inanılmaz baskı altında olduğunu belirten Engelhardt, arkasında 'hayal edilemez boyut ve güçteki' savunma sanayisinin durduğu dev ABD ordusunun, 'savaş koşullarında bile görülmeyen' finansmana rağmen herhangi bir önemli savaşı kazanma yeteneğinde olmadığını kanıtladığını belirtti.