image

PeyamaKurd - AKP’nin elinde bulunan Bitlis Belediyesi, aralarından ücretsiz Kürtçe dil kursunun da yer aldığı 50 projeyi hayatta geçireceğini açıkladı. Belediye kent girişindeki çok dilli tabelayı da yeniledi.

31 Mart yerel seçimlerinden sonra Kürtçe tabela ile gündeme gelen AKP’li Bitlis Belediyesi, kent girişindeki tabelayı yenileyerek tekrar yerine astı.

Tabelada Kürtçe’nin Kurmanci ve Kırmancki lehçelerinin yanı sıra Türkçe, İngilizce ve Arapça, “Hoş geldiniz” yazısı yer aldı. Tabelada ayrıca “Beddiüzzaman Said-i Nursi’nin şehri Bitlis’e hoş geldiniz” yazısına da yer verildi. 

Bitlis Belediya Başkan Yardımcısı İbrahim Aslan, tabela mevzusunun bazı çevreler tarafından bilinçli bir şekilde çarpıtıldığını dile getirerek, “Bizler de Kürt’üz, anadilimizle hiçbir problemimiz yoktur olamaz da. Biz hizmetlerimizde bile Kürtçeyi ihmal etmiyoruz. Bu konuda seçimlerden önce verdiğimiz vaatlerimizi yerine getiriyoruz. Fakat özellikle bazı çevreler bu konuyu çarpıtarak servis etti. İstanbul seçimlerine malzeme haline getirmeye çalıştılar. Hatta konuyu münferit bir soruna çevirerek Belediya Başkanımıza karşı bir baskı aracı olarak kullanmaya çalıştırlar” sözlerini kullandı.  

Seçimlerden önce Bitlislilere verdikleri sözü tutarak 50 projeyi tek tek hayatta geçireceklerini söyleyen Bitlis Belediye Başkan Yardımcısı Aslan, “Bitlis Belediyesi olarak seçimlerden önce vatandaşlara verdiğimiz vaatleri yerine getiriyoruz. Bunlardan biri de ücretsiz Kürtçe ve İngilizce dil kurslarıydı. Kürtçe tiyatro organizasyonlarımız da olacak. Halkımıza hizmetlerimiz sürecek. Fakat dediğim gibi, bazı çevreler anadil konusunu işleyerek hassasiyet oluşturmak istedi” dedi.