image

PeyamaKurd - Türkiye’nin Suriye’ye olası askeri operasyonunun konuşulduğu dönemde Tel Rifet’te dikkat çekici bir gelişme yaşandı.

Edinilen bilgilere göre, Tel Rıfat'a drone ile broşür atan Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu (SMO) mensupları, kenti geri alacaklarını belirtti.

Independent Türkçe'de yer alan habere göre, SMO’nun attığı Arapça yazılı broşürlerde, "Kentimiz PYD/PKK'dan alınacak. Çok geç olmadan güçlerimizle işbirliği yapın" ifadesi kullanıldı.

Daha önce yapılan askeri harekatlardan önce de hedef bölgelere benzer broşürler atılmıştı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 gün önce Suriye'ye ilişkin yaptığı açıklamada "Buralardan kaynaklanan tehditleri, ya oralarda etkin olan güçlerle birlikte ya da kendi imkanlarımızla bertaraf etmekte kararlıyız. Gereken adımları atacağız" demişti.

Bu açıklamanın ardından Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da "Bizim burada yapmamız gereken şey yine kendi göbeğimizi kesmek. Bu bölgeden teröristlerin temizlenmesi için ne gerekiyorsa yapacağız" ifadelerini kullanmıştı.

Reuters: Türkiye operasyon hazırlığında!

Reuters, diplomatik kaynaklardan edindiği bilgiler kapsamında, Türkiye’nin olası Suriye operasyonu hakkında önemli bir yazıyı yayımladı.

Londra merkezli haber ajansına bilgi aktaran Türk yetkililer, Türkiye'nin ABD ve Rusya ile diplomasi yolu başarılı olmazsa ABD'nin desteğini alan YPG'ye Suriye'nin kuzeyinde muhtemel bir askeri operasyon düzenlemeye hazırlandığını ifade etti.