image

PeyamaKurd - Tayvan nedeniyle Çin ve ABD arasındaki gerilim tırmanırken, Tayvan yönetimi, Çin ordusun tatbikatlarına dikkat çekti.

Çin'in, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin ziyaretinin ardından Ada çevresinde yürüttüğü askeri tatbikatlarına değinen Tayvan Dışişleri Bakanı Joseph Wu, söz konusu tatbikatların "işgal planına hazırlık" olduğunu ifade etti.

Düzenlediği basın toplantısında, daha önce açıklanan 4 günlük süreye rağmen devam eden geniş ölçekli tatbikatların, Hint-Pasifik bölgesinin en yoğun hava ve gemi taşımacılığı güzergahlarından birindeki faaliyetleri aksattığını, bölgesel barış ve güvenliğe zarar verdiğini belirten Bakan Wu, Çin'i "sorumsuzca hareket ettiğini" dile getirdi.

Bakan Wu, Pekin'in Pelosi'nin ziyaretini bahane ederek Tayvan Boğazı ve çevresinde hakimiyet kurmaya yönelik niyetini ortaya koyduğunu belirterek, "Çin, tatbikatları Tayvan'ı işgal planına hazırlık için kullanıyor" ifadesini kullandı.

Çin'in, tatbikatlar sırasında taraflar arasındaki fiili hava ve deniz hattını belirleyen itibari "orta çizgiyi" geçip uzun zamandır kabul edilen zımni uzlaşmayı ihlal ettiğini vurgulayan Wu, Tayvan Boğazı'ndaki uzun dönemli statükoyu değiştirmek için bu eylemleri sıradanlaştırmaya çalışabileceğini kaydetti.