image

PeyamaKurd - Londra ve Tahran arasında yaşanan Hürmüz Boğazı tanker krizinde taraflar atacakları adımları masaya yatırıyor. Londra, İran'a karşı "bütün seçeneklerin görüşüldüğünü" duyururken, Tahran yönetimi 'farklı senaryolara hazırız" mesajını verdi.

Derinleşen tanker krizine ilişkin Almanya ve Fransa başta olmak üzere bazı Avrupa Birliği üyesi ülkeler bölgeye askeri güç göndermeye hazırlanan İngiltere'ye destek mesajları yayınladı.

Kriz ise Tahran’ın Hürmüz Boğazı'nda İngiltere bayraklı bir tankere el koyması ve 23 mürettebatı sorgulaması diplomatik krize neden olmuştu.

Açıklamada bulunan İngiltere Savunma Bakan Yardımcısı Tobias Ellwood, ülkesinin kriz yaşanan bölgeye askeri güç gönderme konusunda kararlı olduğunu belirtti. İran'a yönelik yaptırım konusunda "Tüm seçenekler masada" olduğunu kaydeden Ellwood, "Neler yapabileceğimiz konusunda meslektaşlarımızla ve uluslararası müttefiklerimizle konuşuyor olacağız" ifadesini kullandı.

Diğer taraftan İran'ın İngiltere Büyükelçisi Hamid Baeidinejad, Londra yönetiminin İran ve İngiltere arasında "tanker konusunun ötesinde tansiyonu arttırmayı isteyen iç siyasi güçleri sınırlaması" gerektiği çağrısında bulundu.

Sosyal medya hesabından yapılan açıklamada bölgedeki hassas dönemde bunun oldukça tehlikeli ve makul olmayan bir yol olacağını belirten Baeidinejad, "İran'ın farklı senaryolara hazır olduğu" açıklamasını yaptı.