image

PeyamaKurd - Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile görüşmesinde nükleer anlaşma konusunda verilen destek için teşekkür eden İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan,  ABD’nin nükleer anlaşmayı ihlal eden taraf olduğunu belirterek, “Beyaz Saray, İran’ı tehdit etmemeyi öğrenmeli” ifadesini kullandı.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Şangay İşbirliği Örgütü zirvesine katılmak için gittiği Tacikistan’da Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile görüştü.

Yeni dönemde İran dış politikasının Asya merkezli olduğunu vurgulayan Emir Abdullahiyan, “Çin ile ilişkimizi iki ülke arasında imzalanan 25 yıllık anlaşma çerçevesinde sürdürmek istiyoruz” açıklamasında bulundu.

"Nükleer anlaşmayı ihlal eden taraf ABD'dir"

Abdullahiyan, nükleer anlaşma konusunda Çin’in İran’a verdiği destek nedeniyle teşekkür ederek, ABD’nin nükleer anlaşmayı ihlal eden taraf olduğunu dile getirdi.

İran Dışişleri Bakanı açıklamasında ayrıca şu ifadeleri kullandı:

“Nükleer anlaşmayı ihlal eden taraf ABD’nin kendisidir. Beyaz Saray artık İran’ı tehdit etmemeyi öğrenmeli."

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ise İran ile uluslararası alanda işbirliğini artırmak istediklerini ve İran’ın Şangay İşbirliği Örgütü’ne katılmasını desteklediklerini belirtti.