image

PeyamaKurd - Bitlis Belediyesi’ne asılan Kürtçe tabela ve levhaların indirilmesinin ardından, Bitlis’in Tatvan ilçesindeki Kürtçe tabela da AKP’li belediye başkanı tarafından indirildi.

Öncden HDP’li 9 meclis üyesinin açığa alınmasıyla gündeme gelen Tatvan Belediyesi, bu kez “Tatvan Belediyesi, Şaredariya Tetwan” yazılı tabelayı kaldırarak, onun yerine “Tatvan Belediyesi Zabıta Müdürlüğü” tabelası astı. 

Tatvan Belediye Başkanı Mehmet Emin Geylani, tabelanın sökülmesinin binanın hizmet binası değil, zabıta müdürlüğü binası olduğu için yapıldığını savundu. Ancak bina 2015 yılından bu yana “ek hizmet binası” olarak faaliyette.  

HDP'li meclis üyesi Diyar Orak, Kürtçe tabelaların kaldırılmasının talimatla yapıldığını vurgulayarak, “Kürtçeye, diğer dillere ve renklere bu tür tahammülsüzlükleri kabul etmiyoruz. Burada yaşayan halkın çoğunun anadili Kürtçe, bu halkımıza yapılan bir saygısızlıktır.

9 arkadaşımla birlikte uzaklaştırıldık, fakat belediyenin tüm çalışmalarını takip edeceğiz. Görevine devam eden 5 arkadaşımız bu durumun takipçisi olacak ve toplantılarda dile getirecektir. Kabul edilecek bir durum değildir” diye konuştu.