image

PeyamaKurd - Tahran yönetimi ile ikili ilişkilere değinen Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, bölgenin güvenlik ve istikrarıyla ilgili endişelerinin giderilmesi durumunda Arapların İran'a el uzatacaklarını ifade etti.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Ürdün'ün başkenti Amman'da mevkidaşı Eymen es-Safedi ile görüştü.

Bakan Bin Ferhan, görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, Safedi ile İran'ın bölgede ve dünyada güvenlik ve istikrarı sarsan rolünü ele aldıklarını kaydetti.

İran ile diyalog şartlarını dile getiren Bin Ferhan açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Görüşmede, İran'ın nükleer silah üretmesinin engellenmesi ve Orta Doğu'nun kitle imha silahlarından arındırılması için yürütülen çalışmaların yoğunlaştırılması üzerinde durduk. Ancak, bölgenin güvenlik ve istikrarıyla ilgili endişelerinin giderilmesi durumunda Arapların İran'a el uzatacağını vurguladık."

Bin Ferhan, Ürdünlü mevkidaşı ile 1967 sınırlarında bir Filistin devletinin kurulması ve İsrail ihlallerinin son bulması konusunu değerlendirdikleri bilgisini verdi.

Safedi ise basın toplantısında, Suudi Arabistan'ın maruz kaldığı tüm terör saldırılarını kınadı ve Riyad yönetiminin, kendi güvenliğini korumak adına atacağı her adımı desteklediklerini dile getirdi.