image

PeyamaKurd - Suudi yönetimine yakınlığıyla tanınan Arab News haber ajansı, Sedat Peker'in El Nusra ve yasadışı ticaret iddialarını gündemine alarak Türkiye’ye Rusya’nın 2015’teki açıklamalarını hatırlattı.

Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın kardeşi Prens Türki bin Selman'ın sahibi olduğu Arab News sitesi, Peker'in son videosundaki iddiaları ayrıntılı bir şekilde anlattığı haberinde şu ifadeleri kullandı:

"Peker pazar günü yayınladığı sekizinci videoda, Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın danışmanı tarafından kurulan ve 'paralel ordu' olarak anılan SADAT isimli paramiliter grup üzerinden Suriye'de El Nusra cihatçılarına silah gönderdiğini iddia etti. Geçmişte Türkiye'nin yöneticileriyle yakın ilişkileri olan Peker, Türk yetkililer ile El Nusra arasında var olduğunu iddia ettiği işbirliğini de ayrıntısıyla anlattı.”

Geçmişte Peker’in iddialarının muhalefet tarafından Meclis’e getirildiğine vurgu yapan Arab News, “Hükümetin itirazları sonrasında daha fazla ayrıntı ortaya çıkarılmamıştı” dedi. Öte yandan Suudi yönetimine yakın haber ajansı, dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu'na şu an bildiklerini anlatması için çağrı yapıldığını da yazdı.

Arab News, Sedat Peker’in hedef gösterdiği SADAT hakkında da şu bilgileri paylaştı:

“SADAT 2012 yılında emekli bir general ve aşırı İslami bağlılıkları nedeniyle Türk Silahlı Kuvvetleri'nden atılan 23 subay tarafından 2012'de kuruldu. Bu paramiliter grup Türkiye hükümetiyle yakından bağlantılı ve iddiaya göre, Suriye ve Libya iç savaşlarında cihatçı toplayıp eğitmekte bir rol oynadı.”

“Putin Ankara’yı suçlamıştı”

Arab News, haberinin son bölümünde Rusya'nın 2015'te ortaya attığı iddiaları gündeme getirmesi dikkat çekti. Haber şu ifadelerle son buldu:

"El Nusra'nın adı şu an Heyet Tahrir el Şam ve örgüt, Suriye'de muhaliflerin elindeki bölgeyi kontrol ediyor. Türkiye'nin cihatçılarla bağlantıları bulunduğu iddiası 2015'te, Rusya'nın iddialarının ardından manşetlere taşınmıştı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Aralık 2015'te Ankara'yı, IŞİD'le petrol tedariki hatlarını korumak için bir Rus savaş jetini Türkiye sınırı yakınında düşürmekle suçlamıştı. Türkiye böyle bir olayda dahli olduğu iddiasını reddetmişti. Rusya savunma bakanı da Erdoğan'ı ve ailesini yasadışı petrol ticaretinde yer almakla suçlamıştı. Erdoğan ise yanıt olarak "Bir şeyi iddia ediyorsanız, bunu kanıtlamak zorundasınız" demişti."