image

PeyamaKurd- Suriye resmi haber ajansı SANA, Türkiye ve Suriye ordu birlikleri arasında Rojava’nın Sere Kaniye kentinin kırsal bölgelerinde çatışma çıktığını iddia etti.

Suriye resmi haber ajansından alıntı yaparak haberi son dakika gelişmesi olarak geçen Suriye devlet televizyonu İhbariye, Suriye ve Türk orduları haberinin verilmesi üzerine rutin yayınını durdurarak konuyla ilişkin gelişmelere geniş yer ayırdı.

Suriye resmi ajansı SANA, dün ve bugün abonelerine geçtiği haberlerde Suriye ordu birliklerinin Rojava’nın Sere Kaniye ve Til Temir bölgelerinde Türk sınırına yakın yerlerde konuşlanmaya başladığını iddia etmişti.

Rojava’da bulunan ABD askerlerinin çekilmesinin ardından Rojava Özerk Yönetimi temsilcileri ile askeri yetkililer, Şam yönetimi ile ortak savunma anlaşması imzalamıştı.

Türkiye’nin rojava’ya yönelik askeri operasyonlarını “işgal” olarak değerlendiren Şam yönetimi ise Türk harekatının başladığı ilk günden itibaren “işgalci” olarak tanımladığı Türk ordusu ve beraberindeki güçlere karşı savaşacaklarını açıklamıştı.