image

PeyamaKurd - Referanduma ilişkin açıklamada bulunan Suriye Anayasa Komitesi'nde muhaliflerin eş başkanı sıfatıyla yer alan Hadi el-Bahra, oluşturulacak yeni anayasanın Suriye genelinde BM gözetiminde düzenlenecek bir referandum ile kabul edilmesi ve 2021'deki devlet başkanlığı seçimlerinden önce yürürlüğe girmesi gerektiğini belirtti.

Rus haber ajansına açıklamada bulunan Hadi el-Bahra, "Referandumun her bir Suriyeliye yeni anayasanın oluşturulmasında katılımı olduğu hissiyatı vereceğini düşünüyoruz. Bu nedenle referandum düzenlenmesini isterdik, ancak bu özgür, adil olmalı ve hem yurt içindeki hem de yurt dışındaki tüm Suriyelilerin katılımı olmalı. Ayrıca BM gözetiminde yapılmalı" ifadesini kullandı.

El-Bahra, yeni anayasanın 2021 yılındaki devlet başkanlığı seçimlerinden önce hazır olmasını beklediklerini de dile getirdi.

Muhalif lider açıklamasında, "Yeni anayasanın 2021 yılındaki devlet başkanlığı seçimlerinden önce hazır olmasını umuyorum ancak bu, uluslararası toplumun desteği olmadan imkansız. Rusya bunun sağlanması konusunda büyük bir rol oynayabilir" sözlerine yer verdi.