image

PeyamaKurd - SANA haberine göre, ABD'nin Suriye'deki varlığına değinen Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın Danışmanı Buseyna Şaban, ABD’yi Suriye’nin doğal kaynaklarını “yasadışı yollarla” ülke dışına kaçırmakla suçladı.

ABD kuvvetlerinin doğu Suriye ve Rojava’daki kuyulardan çıkarılan petrolü Mahmudiye kapısından Irak’taki üslerine götürdüğünü öne süren Suriye resmi ajansı SANA, 2022'de “Suriye petrolü taşıyan ABD tankerlerinin en az 7 büyük konvoy ile görüntülendiğini” kaydetti.

"Suriye petrolü ABD güçlerince yağmalandı"

ABD'nin bölgedeki varlığına tepki gösteren Suriye Petrol ve Maden Kaynakları Bakanlığı ise, yaptığı açıklamada, “Suriye petrolünün yüzde 80'inden fazlasının ABD güçleri tarafından yağmalandığını” ileri sürdü.

Suriye’de 2022 yılında günde ortalama 80bin 300 varil petrol üretildiğini, ülkenin petrol rafinerisine sadece 14 bin 200 varil gönderildiğini bildiren bakanlık, petrol üretiminin yüzde 83'ünden fazlasının kayıp olduğuna dikkat çekti.

"ABD gibi büyük bir ülke için utanç verici"

Ülkedeki yakıt krizine dikkat çeken Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın danışmanı Buseyna Şaban ise, söz konnusu bu krizinin nedenin ABD'de olduğunu ifade etti.

Esad'ın Danışmanı Şaban, Çin devlet medyası CGTN’e yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:

"ABD Arap bölgesinde hiç bir ülkenin bağımsız karar sahibi olmasını istemiyor. Bu nedenle Suriye Arap Cumhuriyeti’ne karşı Türkiye’de terör gruplarını destekledi. ABD işgalci bir güç. Suriye’nin petrol, tahıl ve tüm servetini çalıyor. Bu ABD gibi büyük bir ülke için utanç vericidir."