image

PeyamaKurd - ABD’nin New York kentinde düzenlenen Birleşmiş Milletler 77. Genel Kurulu’nda konuşan Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Faysal Mikdad, Türkiye ve DSG'ye dair kritik açıklamalarda bulundu. 

Buradaki konuşmalarında Tahran zirvesinin sonuçlarını memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, Suriye'nin egemenliği ve toprak bütünlüğü konusunda Türkiye’nin söylediği sözlerin arkasında durmasını gerektiğini dile getiren Faysal Mikdad, ABD ile müttefik olan DSG’yi de, “boş hayallere kapılmayın” sözleri ile uyarıda bulundu.

Açıklamalarında, bu buluşmanın “savaşların ve çatışmaların, uluslararası barış ve güvenliğe yönelik tehditlerin arttığı, terörizm ve kaosun yayıldığı, küresel ekonomi ve gıda güvenliğinin risk altında olduğu, iklim değişikliğinin hızlandığı” bir dönemde gerçekleştiğine dikkat çeken Mikdad, Türkiye’nin Suriye topraklarındaki askeri varlığını “işgalcilik” olarak değerlendirerek, Türkiye’nin bulunduğu bölgelerde “demografiyi değiştirdiğini” ve “sivillere giden suyu kestiğini” dile getirdi.

Bakan Mikdad, Suriye’de 11 yıldır devam eden durumun “Batı’nın dünya üzerindeki kontrolünü sürdürme girişimlerinin bir parçası” olduğunu vurgulayarak, “Suriye topraklarındaki herhangi bir yasadışı askeri varlık uluslararası hukuka ve Birleşmiş Milletler antlaşmasına aykırıdır. Bu durum derhal ve koşulsuz sona ermelidir” mesajında bulundu.