image

PeyamaKurd - İran ile nükleer müzakere görüşmeleri Viyana'da sürerken ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Washington'da bulunan İsrailli mevkidaşı Eyal Hulata ile yaptığı görüşmede ABD'nin İran konusunda İsrail'e güvence verdiğini ifade etti.

Görüşme ile ilgili Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada Sullivan ile Hulata'nın dün Beyaz Saray'da bir araya gelerek ikili ve bölgesel meseleleri kapsamlı şekilde ele aldığı vurgulandı.

Sullivan ve Hulata görüşmede, başta İran ve onun bölgedeki uzantıları kaynaklı "bölgesel tehditler" olmak üzere Orta Doğu'yu ilgilendiren güvenlik meselelerini değerlendirerek, İran'la nükleer müzakerelerle ilgili süreci ele aldı.

İran hiçbir zaman nükleer silaha sahip olamayacak!

Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan görüşmede, ABD Başkanı Joe Biden'ın İsrail'in güvenliğine olan sarsılmaz bağlılığını ve İran'ın hiçbir zaman nükleer silaha sahip olmayacağı yönündeki güvencesini de muhatabına iletti.

Ayrıca Beyaz Saray'ın yaptığı açıklamaya göre Sullivan ile Hulata, Ukrayna'da devam eden krizi de ele alırken, iki ülke arasındaki iş birliği alanlarını da geniş şekilde değerlendirdi.