image

PeyamaKurd - Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu’na (SMO) bağlı Sultan Süleyman Şah grubunun lideri Ebu Emşe’nin Afrin’den çıkarılacağı belirtildi.

Abu Emşe’nin (Muhammed el-Casim) bazı örgüt mensupları ile beraber işledikleri suçlardan dolayı bölgeden uzaklaştırılacağı kaydedildi.

Birleşik Komuta Odası isimli Üçlü Komite tarafından alınan kararda, Ebu Emşe, Welid Hisen Casim (Seif), Malik Hisên Casim (Ebu Sirac), Ehmed Mihemed Xoce, Amer Azab Mihemed ve Hesen Xalid Setuf’un yolsuzlukla suçlandıkları ifade edildi.

Açıklamada, Muhammed el-Casim, Walid Casim ve Malik Casim'in 2 yıl süreyle Afrin dışındaki “Zeytin Dalı” bölgesine gönderileceği belirtildi.

Ayrıca, Sultan Süleyman Şah grubuna bağlı diğer milislere, kendisini dövdükleri gerekçesiyle Abdulrahman İstif Yasin'e 5 bin dolar ödeme cezası verildiği bilgisine ulaşıldı.

Çok sayıda suça adı karışan Ebu Emşe’nin yüzlerce Kürt’ü kaçırdığı, vergi adı altında köylülerden haraç aldığı, Yerel Konseyi Başkan Yardımcısı Ahmed Şêxo ve çok sayıda kişiye yönelik suikastta parmağının olduğu iddia ediliyor.

Yerel kaynaklara göre Ebu Emşe, sivillerin öldürülmesi, kaçırılması, insanların evlerine ve mallarına el konulması, Afrin, Girê Sipî ve Serêkaniyê gibi Kürt bölgelerinin demografisinin değiştirilmesinde aktif olan silahlı gruplarla sürekli ilişkisi vardı.