image

PeyamaKurd - Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğine dair gelişmeler sürerken NATO, Türkiye'nin iade konusuna değindi. Açıklamada bulunan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye'nin "teröristlerin iadesi" talebiyle ilgili kararı Finlandiya ve İsveç mahkemelerinin vereceğini belirterek bu iki ülkenin hukuk devleti olduğunu belirtti.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye'nin, NATO üyeliği için başvuran İsveç ve Finlandiya'ya terör şüphelilerini iade etme şartı getirmesini değerlendirerek, iade kararları için her iki ülkedeki mahkemelere dikkat çekti.

Stoltenberg, terör şüphelilerinin iade edilip edilmemesine her iki İskandinav ülkesindeki mahkemeler tarafından karar verilmesi gerektiğini belirterek, "Finlandiya ve İsveç hukuk devletleridir" mesajında bulundu.

Ayrıca açıklamasında İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya katılma talebiyle ilgili de konuşan Stoltenberg, 23 üye devletin 30'unun bu talebi onayladığını belirterek, "Diğer yedi müttefikin de aynısını yapmasını bekliyorum" dedi.