image

PeyamaKurd - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, katıldığı televizyon programında gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu, “Erdoğan'ın gönderdiği talimat 'Asla bu konularda konuşmayacaksınız.' Soylu'nun elinde Erdoğan'ı, yakın çevresini, ailesini zora sokacak çok bilgi var. Görevli savcılar soruşturma açmamakla suç işliyorlar” dedi.

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in iddialarının ardından yargının harekete geçmediğini belirten Kılıçdaroğlu, Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun 17/25 Aralık yolsuzluk operasyonlarını gündeme getirerek Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a dolaylı mesaj verdiği görüşünü savundu.

Kılıçdaroğlu konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

"İçişleri Bakanı kalktı bir açıklama yaptı. 'Bir siyasetçiye her ay 10 bin dolar para veriliyor' dedi. Yani rüşvet. Bir siyasetçiye, yer altı dünyasının bir aktörü neden her ay para versin? Bu siyasetçiyi biliyoruz, gazeteler yazıyor. Erdoğan'ın sesi çıkıyor mu? Bu siyasetçinin AKP MKYK'nın üyesi olduğunu da herkes biliyor.

“Ortada bir şey yokken 17/25'e gönderme yaptı Sayın Soylu. Bakanların çocuklarının aldıkları rüşvetin para sayma makinalarını gündeme getirdi. Yani Erdoğan'a diyor ki 'Ben 10 bin dolar rüşvet alanı biliyorum. Bana bir şey olursa azdan az, çoktan çok gider' diyor. Yani asıl senden gider diyor. Savcı harekete geçmedi. Erdoğan, Soylu'yu çağırıp da 'Sen çok ciddi bir iddiada bulunuyorsun, bu kişi kim? Bana söyle' demedi. Erdoğan Soylu'yu çağırmadı. Çağıramaz ve konuşamaz. Rüşvet alan bir kişiyi büyükelçi yapan bir kişi. Onu da başka bir yere atayacak.”

“Erdoğan, ‘bu konularda asla konuşmayacaksınız’ talimatını verdi”

Erdoğan’ın kimsenin konuyla ilgili konuşmasını istemediğini belirten CHP lideri açıklamalarını şu şekilde sürdürdü:

“Erdoğan'ın gönderdiği talimat 'Asla bu konularda konuşmayacaksınız.' Soylu'nun elinde Erdoğan'ı, yakın çevresini, ailesini zora sokacak çok bilgi var. Görevli savcılar soruşturma açmamakla suç işliyorlar. Peki ona bakan kim? Hiç kimse.

Susurluk ayrı bir olaydı. Bu buzdağının görünen tarafı, alt tarafında tam bir felaket olduğuna inanıyorum. Susurluk'ta araştırma komisyonu kuruldu, ayrıntılar alındı. Burada hiçbir şey yok, tam bir sessizlik var. Orada tepedeki kişiler mafyaya bulaşmamışlardı, şimdi tepedekiler mafyayla beraber çalışıyorlar.”