image

PeyamaKurd - Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, geçtiğimiz günlerde Şırnak’ın Cizre ilçesinde yaşanan silahlı saldırı hakkında çarpıcı bir iddiada bulundu.

Soylu, Cizre’de eski AKP İlçe Başkanı Cihan Güven'in kardeşi Tahir Güven'in öldürüldüğü saldırıda pusuyu kuran Mehmet Miraç Dinç'i, HDP Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz'ın evinde yakaladıklarını iddia etti.

TBMM’de konuşan Soylu, “Şırnak Cizre'de bir katliam oldu. İlçe başkanımızın kardeşi olan Tahir Güven gece yarısı bir komplo ile öldürüldü. Kim öldürdü niye öldürdü. Pusu kuran Mehmet Miraç Dinç'i pusu kuranı, bu sabah HDP'li milletvekili Hüseyin Kaçmaz'ın evinde yakaladık. Hesabını vereceksiniz bunun” dedi.

Soylu'nun kürsüdeki konuşmasını HDP milletvekilleri sıralara vurarak protesto etti.

Konuşmasının devamında “Bu ülkede Kürt düşmanlığı yoktur. İki, bu aziz millette Kürt düşmanlığı yoktur. Üç, bu ülkede kimin paravanı olduğunu bildiğimiz ve kırk yıldır emperyalizmin oyuncağı olarak bu ülkeye kan kusturmaya çalışan PKK'ya karşı karşıtlık ve düşmanlık vardır. Kürtler bu ülkenin asli unsurudur. Aleviler de asli unsurudur. İstismarlarınızı bu gazi Meclis altında yapmanıza müsaade etmeyeceğiz” diyen Soylu, kendisini pankartlarla protesto eden HDP’li vekillere “Kürtler sizden nefret ediyor” dedi.