image

PeyamaKurd- PİAR araştırmaya göre muhalefet partileri parlamentoda çoğunluğu sağlıyor. Araştırmayla ilgili bilgi veren Kadir Atalay, “Tüm Türkiye’de olduğu gibi AK Parti, Kürt illerinde de oy kaybetti” dedi.

K24'ün haberine göre Türkiye’de yarın yapılacak seçimlerle ilgili PİAR Araştırma Şirketi, son anketini yayımladı.

18 - 22 Haziran tarihleri arasında, 26 ilde, 2 bin 464 kişi ile yapılan araştırmaya göre cumhurbaşkanlığı seçimi 2’nci tura kalıyor.

Twitter’dan yayımlanan PİAR anketine göre, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) çoğunluğu muhalefet sağlıyor.

Öte yandan MHP seçmeninin çok az bir kısmının Erdoğan’a oy verdiği belirtilirken, Twitter’da yapılan paylaşımda, “Gözlemediğimiz kadarıyla AK Parti seçmenlerinin önemli kısmı 7 Haziran refleksleriyle hareket edecek. Yani oy kullanmayacakların önemli kısmı AK Parti seçmenleri olabilir. Bu yüzden 2. Tur için, TBMM çoğunluğunu almak kritik önemde olacaktır“ denildi.

K24’e yaptıkları son anket çalışmasıyla ilgili bilgi veren PİAR Araştırma Şirketi Başkanı Kadir Atalay, araştırma şirketlerinin İYİ Parti’nin oylarını düşük gösterdiklerini söyledi.

İYİ Parti’nin AK Parti ve MHP tabanına seslendiğini ve milliyetçi – sağ tabandan oy almaya çalıştığını dile getiren Atalay, bunda başarılı olduğunu söyledi.

Millet İttifakı’nın yükselişte olduğunu dile getiren Atalay, Kürt illerindeki durumla ilgili ise şunları söyledi:

“Kürt illerinde AK Parti’nin güçlü olduğu yerlerde düşüş var. AK Parti Kürt illerinde eskisi gibi güçlü değil. Tüm Türkiye’de olduğu gibi AK Parti, Kürt illerinde de oy kaybetti. HDP’nin son çıkışları, gösterdiği başarı ve adaylarıyla oylarını oldukça yükseltti. HDP bu seçimlerde rekor oyunu alacaktır.”

PİAR'ın anket sonuçları: