image

PeyamaKurd - Suriye'deki Rus saldırılarının Ukrayna savaşının başladığı günden itibaren azaldığı kaydedildi. Açıklamada yayımlayan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre, Rusya’nın Suriye’de düzenlediği hava saldırılarının yoğunluğu ve bunlardan kaynaklanan ölü sayısı, Ukrayna’da savaşın başlamasından bu yana azaldı.

Rusya'nın Suriye'deki faaliyetlerine dikkat çekilen AFP’nin haberine göre, SOHR bu yıl içinde 28’i sivil, geri kalanı terör örgütü IŞİD'li olmak üzere 241 kişinin Rus hava saldırıları sonucunda öldüğünü doğruladı.

Söz konusu bu durum 30 Eylül 2015’te Rusya’nın Suriye’de askeri müdahalesinin başlamasından bu yana en düşük yıllık ölüm oranı oldu.

Bölgedeki sıcak çatışmalar ve gerilim sürerken SOHR, Şubat sonundan bu yana Ukrayna’ya karşı savaşın başlaması ve Rus güçlerinin orada meşgul olmasının ardından Suriye’deki Rus rolünün genel olarak zayıfladığına vurgu yaptı.

Bu da, radikal örgütün unsurlarını hedef aldığı için Rusya’nın Suriye çölüne yönelik hava saldırılarının yoğunluğunda önemli bir azalmaya yol açtı.