image

PeyamaKurd - Avrupalı finans şirketi Societe Generale, Türkiye ekonomisinin içinde bulunduğu durum ve kırılgan yapısı hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.

Societe Generale, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) başkanı Naci Ağbal'ın görevinden alınmasının Türkiye'nin "geri dönüşü olmayan bir noktaya" getirdiğini belirtti.

Ayrıca Avrupa finans şirketi, dolar/TL'nin ikinci çeyrek sonuna kadar 9.70'e yükseleceğini öngördü.

Şarkul Avsat’ın Reuters’a dayandırdığı habere göre analist Phoenix Kalen bankanın müşterilerine gönderdiği notta, TCMB'nin yeni başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun 15 Nisan para politikası toplantısında, perşembe günkü 200 baz puanlık faiz artışını geri almaya çalışacağını ve rezervleri bugünden sonra TL'yi istikrara kavuşturmak için kullanacağını öngördü.

Kavcıoğlu'nun piyasalarla kur savaşına girmesi halinde bunu büyük olasılıkla kaybedeceğini belirten Kalen, Türkiye’nin TL'deki değer kaybını durdurmak için acil faiz artışları yapmak zorunda kalabileceğini duyurdu.

Reuters'ın haberine göre, Kalen notta, “Politika yapımındaki ciddi değişikliği ve yakında finansal çalkantı olma olasılığını göz önünde bulundurarak, Türk varlıklarındaki tüm uzun pozisyonları kapatma tavsiyesi veriyoruz” ifadesini kullandı.