image

PeyamaKurd - Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu (SMO) bileşenlerinden Suriye Kurtuluş Cephesi (SKC), olası operasyon iddiaları üzerinden dikkat çekici bir çıkışta bulundu.

Kurtuluş Cephesi'nin sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada, “Suriye'de askeri operasyonları yeniden başlatmaya hazırız” mesajı verildi.

SMO çatısı altında faaliyet gösteren silahlı grup, "Operasyonları yeniden başlatmaya askeri açıdan tam hazır olduğumuzu beyan ederiz. Bölgelerimizi bütün terör örgütlerinden, başta PKK, PYD ve IŞİD olmak üzere temizleme konusunda kararlıyız” açıklamasını yaptı.

Erdoğan ve Çavuşoğlu’un ifadeleri yeni bir operasyonun sinyali olarak değerlendirildi!

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz hafta Suriye'ye ilişkin yaptığı açıklamada "Buralardan kaynaklanan tehditleri, ya oralarda etkin olan güçlerle birlikte ya da kendi imkanlarımızla bertaraf etmekte kararlıyız. Gereken adımları atacağız" demişti.

Bu açıklamanın ardından Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da "Bizim burada yapmamız gereken şey yine kendi göbeğimizi kesmek. Bu bölgeden teröristlerin temizlenmesi için ne gerekiyorsa yapacağız" ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan ve Çavuşoğlu’nun söz konusu açıklamaları, Suriye’de yeni bir operasyonun sinyali olarak değerlendirilmişti.

Reuters: Türkiye operasyon hazırlığında!

Öte yandan Reuters geçtiğimiz günlerde, diplomatik kaynaklardan edindiği bilgiler kapsamında, Türkiye’nin olası Suriye operasyonu hakkında önemli bir yazıyı yayımladı.

Londra merkezli haber ajansına bilgi aktaran Türk yetkililer, Türkiye'nin ABD ve Rusya ile diplomasi yolu başarılı olmazsa ABD'nin desteğini alan YPG'ye Suriye'nin kuzeyinde muhtemel bir askeri operasyon düzenlemeye hazırlandığını ifade etti.