image

PeyamaKurd - Doğu Avrupa sınırındaki askeri gerilim sürerken Slovakya Savunma Bakanı Nad, Almanya ve Hollanda'ya ait Patriot hava savunma sistemlerinin Slovakya'ya naklinin devam ettiğini belirtti.

Resmi sosyal medya hesabından açıklamada bulunan Slovakya Savunma Bakanı Jaroslav Nad, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle NATO'nun doğu kanadının güçlendirilmesi amacıyla Almanya ve Hollanda'nın sağladığı Patriot hava savunma sistemlerinin geçici olarak Slovakya'ya gönderildiğini dile getirdi.

Bakan Nad açıklamasında, hava savunma sisteminin Sliac kentindeki hava üssünde konuşlandırılacağını kaydederek, bu kapsamda ülkede 2 bin 100 NATO askerinin görev yapacağını belirtti.

Patriot hava savunma sisteminin ülkenin halihazırda sahip olduğu Rus yapımı S-300 hava savunma sisteminin yerini almayacağını kaydeden Nad, sadece ülkenin hava sahasının korumasını güçlendireceğini vurguladı.

S-300'lerin yaşı, teknik durumu ve yetenekleri nedeniyle değiştirilmesinin planlandığını da belirten Nad, ülkesine başka bir hava savunma sistemi verilmesi halinde halihazırda sahip olduğu S-300'leri Ukrayna'ya vermeye hazır olduğunu aktardı.