image

PeyamaKurd - Slovakya'dan Ukrayna'ya savaş uçağı desteği vereceği ifade edildi. Askeri destek ile ilgili açıklamada bulunan Slovakya Savunma Bakanı Jaroslav Nad, ağustosun sonunda kullanımdan kaldırılacak Sovyet dönemine ait Mig-29 savaş uçaklarını Ukrayna'ya bağışlamayı düşünebileceklerini dile getirdi.

Slovakya Savunma Bakanı Jaroslav Nad, İngiliz mevkidaşı Ben Wallace ile başkent Bratislava'da yaptığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, 11 Sovyet yapımı savaş uçak filosunun Ukrayna'ya hibe edilmesini değerlendireceklerini belirtti.

Açıklamasında söz konusu uçakların ağustosun sonu gibi yere indirileceğini belirten Bakan Nad, "(Uçaklara ilişkin) Henüz bir karar verilmedi, şu an için herhangi bir görüşme yapılmadı ama bunu daha sonra tartışmaya hazırız" sözlerine yer verdi.

Slovakya Başbakanı Eduard Heger, 3 Temmuz'da yaptığı açıklamada, Sovyet yapımı Mig-29'ların yerini F-16'ların alacağını bildirmiş, söz konusu uçakların Ukrayna'ya verilmesine yönelik yaklaşıma karşı olmadığını ifade etmişti.