image

PeyamaKurd- Irak’ta halk ve siyasi partiler hükümeti erken seçime zorluyor. Irak Parlamentosu’nda grubu bulunan siyasi partiler, hükümetin göstericilerin taleplerinin de yer aldığı reformları 45 gün içinde gerçekleştirmemesi durumunda erken seçim kararı alacaklarını açıkladı.

Irak'ta işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliğini protesto etmek amacıyla 1 Ekim'de başlayan gösterilerde şimdiye kadar 319 kişi hayatını kaybetti, 15 binden fazla kişi de yaralandı

Irakta süren gösterilere ilişkin, Ulusal Hikmet Akımı lideri Ammar Hekim'in parti binasında aralarında Kürdistan Demokrat Partisi, Kürdistan Yurtseverler Birliği, Fetih, Nasır, Kanun Devleti Koalisyonları, Sünni partileri ile Irak Türkmen Cephesi temsilcilerinin bulunduğu 12 siyasi parti dün gece Bağdat'ta bir araya gelerek, göstericilerin taleplerini görüştü.

‘Erken seçim kararı alınır’

Toplantı sonrası yapılan ortak açıklamada, kabine revizyonu ve partileşmeden uzak atamaların yapılması, yeni seçim yasası ve seçim komiserliği üyelerinin bağımsızlardan yeniden seçilmesi gibi reformları gerçekleştirmesi için hükümet ve Başbakan Adil Abdulmehdi'ye 45 gün süre verildiği ifade edildi. 

Açıklamanın devamında Parlamento ve hükümet söz konusu reformları belirlenen süre içerisinde gerçekleştirmede aciz kalırsa hükümetten güvenoyu çekilecek ve erken seçim kararı alınacak" denildi.