image

PeyamaKurrd - Irak'taki İran asıllı Şii dini merci Ayetullah Ali es-Sistani, yeni hükümetin başındaki ismin "muktedir ve güçlü" olması gerektiğini açıkladı.

Kerbela'daki temsilcisi Şeyh Abdulmehdi el-Kerbelayi tarafından Cuma hutbesi sonrası okunan mesajında Sisitani, Irak'ta işsizlik, elektrik kesintileri ve yolsuzluklar nedeniyle patlak veren gösterilere ilişkin şunları kaydetti:

"Gösteriler bitmedi. Azalsa da başka bir zaman güçlü şekilde yine patlak verecek. Göstericilerin tüm taleplerinin acilen yerine getirilmesi gerekiyor. Göreve gelecek yeni hükümet de esnek davranırsa halkın önünde protesto seçeneğini geliştirmeden başka bir çare kalmayacak."

Irak'ta 12 Mayıs'ta yapılan genel seçimler sonrası henüz hükümet kurulamamasına ilişkin "Doğru temeller üzerinde acilen yeni bir hükümet kurulmalı. Göreve gelecek başbakan, tüm sorumlulukları üstlenmeli, muktedir ve güçlü olmalı." ifadelerini kullanan Sistani, "Geçtiğimiz yıllar boyunca büyük devlet adamlarına bugünkü trajik sonucun (yolsuzluk ve kamu hizmetlerindeki eksiklikler) oluşmaması için çokça nasihatlerde bulunduk. Ancak bunun hiçbir faydası olmadı." açıklamasında bulundu.

Ayetullah Ali es-Sistani, ülkede patlak veren gösterilerin ardından göstericileri desteklemiş ve hükümeti "halkın taleplerine kulak vermeye" çağırmıştı.

Şii din adamı Ayetullah Sistani, Irak işgalinden önce ABD'den para yardımı aldığını kabul etmişti. Irak'ın işgali sırasında ABD Savunma Bakanı olan Donald Rumsfeld'in anılarını kaleme aldığı kitabında, Sistani'ye 1987 yılından bu yana Kuveyt’teki Cevad Mihri aracılığıyla milyonlarca dolar para yardımı yapıldığı aktarılmıştı. Kitaptaki iddiaların Sistani'ye sorulması üzerine Şii din adamı bunu kabul etmiş, parayı Irak halkı için harcadığını ileri sürmüştü.