image

PeyamaKurd - Sırbistan ile Kosova arasındaki gerilimin çatışmaya dönüşmesinin ardından taraflar birbirlerini suçladı. Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic, "4 kişinin öldüğü olayla ilgili tüm sorumluluk Kosova Başbakanı’na aittir" dedi.

Sırbistan ile Kosova arasında son dönemin en büyük gerilimi yaşanıyor. Kosova'nın kuzeyinde silahlı bir Sırp grup, köyü hedef aldı. Saldırıda bir Kosova polisi hayatını kaybetti. Ardından devam eden çatışmalarda üç silahlı saldırgan da öldürüldü. Kosova Başbakanı Albin Kurti, olayla ilgili Sırbistan'ı işaret etti. “Bu terörist saldırıyı kınıyoruz. Organize suç, resmi Belgrad'ın siyasi, mali ve lojistik desteğiyle ülkemize saldırıyor.”

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic saldırıyı kınadı ancak olayla ilgili Kosova Başbakanı Kurti'yi suçladı: “Kosova'nın kuzeyinde ve Metohija'da yaşananların tek suçlusu Albin Kurti'dir ve uluslararası toplumun bir parçası olup ona yardım edenler de suçludur.”

Sırp lider Kosova'yı hiçbir zaman tanımayacaklarını söyledi: “Kosova'nın bağımsızlığını asla tanımayacağız. Hepimizi öldürebilirsiniz. İstediğinizi yapabilirsiniz. Kosova'nın bağımsızlığını asla tanımayacağız. Sırbistan, Sırbistan'ı bombalayarak yaratılan canavarı yani Kosova'nın bağımsızlığını asla tanımayacak.”