image

PeyamaKurd- 1 ayı aşkın bir süredir hükümet karşıtı şiddetli protestoların devam ettiği Irak’ta, 3 milletvekilinin evi kundaklanırken; protestoların şiddetini azaltmak için devreye giren hükümet yetkilileri terör örgütü IŞİD’in saldırıları sırasında görevden kaçan 45 Bin eski askeri işe iade ederek tansiyonu düşürmeye çalışıyor.

1 Ekim tarihinden bu yana 2 haftalık Erbain törenleri haricinde Kürdistan bölgesi dışında hemen hemen her yerde şiddetli protestoların yaşandığı Irak’ta dün 3 milletvekilinin evleri kundaklanarak kullanılamaz hale getirildi.

Milletvekillerinin Evleri Kundaklandı

Irak'ın güneyindeki Zikar vilayetinin Eş-Şatra ilçesinde toplanan göstericiler "Sairun" Koalisyonu milletvekillerinden Naci es-Saidi, "El-Fetih Koalisyonu'ndan Muna el-Gurabi ile Kanun Devleti Koalisyonu milletvekili Zeynep el-Hazreci'nin evini kundaklayarak ateşe verdi.

Kundaklama olaylarında can kaybı yaşanmadığı bildirildi.

IŞİD'den Kaçan Askerler Tekrar Göreve İade Edildi

Protestoların şiddetini azaltmak için çözüm yolları arayan Irak hükümeti ise terör örgütü IŞİD’in saldırıları sırasında görevden kaçan 45 Bin eski Irak ordu mensubunun tekrar göreve geri getirildiği belirtildi.

Irak Savunma Bakanlığı’ndan daha önce çeşitli nedenlerden ötürü görevden uzaklaştırılan 45 bin askerin tekrar Irak Ordusu’na alındığı ve söz konusu adımın 1 ayı aşkın süredir Bağdat ile ülkenin orta ve güney kentlerinde devam eden göstericilerin iş talebine verilen cevabın bir parçası olduğu kaydedildi.

Savunma Bakanlığı’nın yaptığı çalışma doğrultusunda, eski askerlerin orduya alımının tamamlanmasıyla birlikte sayının 108 bine tamamlanacağı ifade edildi.

Görevden alınan askerlerin büyük çoğunluğunun 2014 yılındaki IŞİD saldırıları sırasında görevli oldukları bölgeyi terk edenlerden oluştuğu bildirildi.

Adımın işsizlik sorununa çözüm üretme programının bir parçası olduğu belirtiliyor.