image

PeyamaKurd - ABD’nin talimatıyla Avusturya’da gözaltına alınan Sezgin Baran Korkmaz'ın ilk ifadesinde, Emniyet ve gazetecilere rüşvet verdiğini söylediği ortaya çıktı.

Korkmaz'ın ifadesinde rüşvet çarkından bahsettiği, sadece bayramlarda emniyet müdürlerine verdiği rüşvetin 3 milyon doları bulduğunu iddia edildi.

İfadeye göre; özellikle İstanbul Emniyeti'nin içinde Korkmaz'dan büyük rüşvetler alındı, bu rüşvetlerin içindeyse saat, bileklik, kolye gibi hediyeler bulunuyor. Korkmaz’ın ‘çok sevdiği’ gazetecilere ise altın kalem hediye ettiği belirtildi.

Öte yandan kara para aklayarak ABD'yi dolandırdığı suçlamasıyla Avusturya'da gözaltına alınmasının ardından ilk ifadesi basına yansıyan Korkmaz’ın, iş yaptığı siyasilerle ilgili bilgi vermeyi teklif ettiği ancak ABD’li yetkililerin, davanın 'kriminal' olması ve 'siyasi bir tarafının olmaması' gerekçesiyle öneriyi reddettiği iddia edildi.

Ayrıca Korkmaz’ın iadesi için Türkiye’nin işlemleri başlattığı ancak ABD’den sonra iade başvurusunda bulunduğu için önceliğin ABD’de olduğu öğrenildi.

“ABD: Korkmaz'ın Türkiye'deki mal varlığına el konulsun”

Korkmaz ile ilgili bir diğer önemli haber ise, ABD'de Utah Eyalet Başsavcılığı’nın, Kormaz’ın Türkiye'deki mal varlıklarına el konulmasını istemesi oldu.

Mahkeme hakimine sunulan dilekçede, savcılığın yayınladığı listedeki tüm malların kara para aklanarak elde edildiği, savcılığın mal varlıklarının Amerikan hazinesine devriyle ilgili yapılacak duruşmada tüm iddialarını ispat etmeye hazır oldukları belirtildi.

Başsavcılığın mahkemeye sunduğu dilekçede Sezgin Baran Korkmaz’a ait, el koyulup Amerikan hazinesine devri istenen mal varlıklarının listesinde, Bodrum Torba’daki Kervansaray Oteli, Mega Varlık Yönetimi AŞ’nin tüm mal varlığı, İstanbul’da bulunan önemli arsalar, SBK Holding AŞ'nin sahip olduğu her türlü ayni ve şahsi mal, ve önemli ölçüde transfer edilen milyonlarca dolar yer alıyor.