image

PeyamaKurd - Rojava’nın Serekaniye kentindeki Kürtlere, evlerinden gönüllü olarak çıkarılabileceklerine dair izin verdiklerini onaylayan kağıtlar zorla imzalattırılıyor. 

Türkiye ve beraberindeki ÖSO-SMO güçleri tarafından denetim altında tutulan Rojava’nın Serekaniye kentinde yaşayan sivil Kürtler, gerekli görülmesi halinde evlerinden gönüllü olarak çıkarılabileceklerine dair izin kağıtlarını imzalamaya zorlanıyor.

9 Ekim tarihinde başlayan operasyonlar sonucu evlerini terk etmek zorunda kalan ve geri dönmek isteyen 2 ailen,  ÖSO-SMO tarafından oluşturulan Polis karakolunda gözaltına alındı. 

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Serekaniye ve diğer bölgelerde denetim kuran Türkiye ve ÖSO-SMO grupları tarafından demografik yapıyı değiştirme çabalarının son günlerde gözle görülür bir artış gözlemlendiğini duyurdu.

SOHR tarafından elde edilen bilgilere göre; kentte kalan Kürtlerin mülkiyetlerini şahit veya belgelerle kanıtlamalarını isteyen ÖSO-SMO gruplarının imzalatmaya çalıştığı izin belgeleriyle kentteki demografik değişimin gerçekleşmesi için yasal bir dayanak oluşturmayı amaçladığını aktardı.

Rojava’nın Serekaniye kentinin denetiminin verildiği ÖSO-SMO gruplarından Hamza Tugaylarının sorumlusunun daha önce 2014-2017 yılları arasında terör örgütü IŞİD’in Humus eyaletindeki etkin emirlerinden biri olduğunu da açıklayan SOHR, bir başka ÖSO-SMO grubu olan Sultan Murad Tugaylarının da gasp ve hırsızlık faaliyetlerini arttırdığını iddia etti.

Sultan Murad Tugaylarının Ezidi, Süryani ve Kürt ailelere ait olan ekili ve dikili alanlara el koyarak; bu bölgelerde el koydukları arazi sahiplerini kendi arazilerinde çalışmaya zorlayarak tarım arazilerinden elde edilen hasada el koydukları da bildirildi.