image

PeyamaKurd- Kürt güçler ile Şam yönetimi arasında varılan “Savunma İşbirliği Anlaşması” kapsamında Türkiye destekli ÖSO milisleri ile çatışmaların devam ettiği Sere Kaniye bölgesine çok sayıda Suriye ordu birliği gönderildiği bildirildi.

Dün gece boyunca Kürt güçler ile Türkiye destekli ÖSO milisleriyle Sere Kaniye ve Til Temir’de devam eden çatışmalarda şimdiye kadar 6 DSG’li ile 9 ÖSO mensubunun öldüğü bildirildi. Çatışmaların devam ettiği Sere Kaniye’de ise Suriye ordusunun bölgeye girdiği duyuruldu.

Suriye Ordusu Sere Kaniye'de

Suriye resmi haber ajansı SANA’da tarafından verilen haberde, “Ordu birlikleri Türk saldırganlığına ve kiralık teröristlerine karşı Cezire bölgesinde konuşlanma operasyonları çerçevesinde Haseke kırsalının kuzeybatısındaki Rasul Ayn bölgesine girdi” denildi.

Tüm Sınıra Yayılacaklar

Bölgeye konuşlanan Suriye ordu birliklerinin Haseke bölgesinde konuşlandığını ve Til Temr-Sere Kaniye anayolu üzerindeki belde ve köylere girdiklerini belirtilen SANA açıklamasında, Suriye ordusunun yayılmaya devam edeceği ve Rojava-Türkiye arasındaki sınıra kadar sürdüreceklerini aktardı.

9 ÖSO'cu Öldürüldü

Demokratik Suriye Güçleri’ne (DSG) yakın medya kuruluşları ise Sere Kaniye ile Til Temir ilçelerine bağlı Zirgan, Babil Xer, Soda ve Leylan köylerine yönelik TSK ve ÖSO saldırılarının püskürtüldüğünü belirterek; çıkan çatışmalarda 9 ÖSO milisinin öldürüldüğünü duyurdu.

TSK ve ÖSO’nun operasyon düzenlediği bölgelerde denetimin halen kendilerinde olduğunu ve saldırının püskürtüldüğünü duyuran DSG yetkilileri, çatışmalarda 6 Kürt savaşçının yaşamını yitirdiğini açıkladı.

MSB Doğruladı Ancak Kayıplara İlişkin Bilgi Verilmedi

Bölgedeki çatışma haberlerini doğrulayan Türkiye Milli Savunma Bakanlığı da çatışmaları doğruladı.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan MSB, taciz ateşi yapıldığını ve taciz ateşine karşılık verildiğini belirttiği açıklamasında TSK ve ÖSO’nun kayıplarına ilişkin ise herhangi bir bilgiye yer ayırmadı.