image

PeyamaKurd - ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez Türkiye’yi Rusya’dan S-400 Savunma sistemi almaması konusunda uyardı.

Senatör Menendez, Türkiye'nin Rusya ile yakınlaşmasına vurguda bulunarak, bu durumun NATO'nun güvenliğini tehdit ettiğini dile getirdi.

Menendez, “Türkiye’nin daha fazla Rus S-400 füze savunma sistemi satın almayı düşündüğüne dair haberleri okudukça endişe duyuyorum. Eğer bu teslimat gerçekleşirse, ABD yaptırımlarının bir başka açık ihlali olacak” diye belirtti.

ABD’li senatör şöyle devam etti: “Rusya, Ukrayna’yı vahşi ve yasadışı işgaline devam ederken, Türkiye’nin Vladimir Putin gibi bir savaş suçlusu ile herhangi bir askeri işbirliğini tamamen reddederek NATO’ya ve bölgesel barış ve güvenliğe bağlılığını açıkça gösterme sorumluluğu ve fırsatı var.”

Türkiye konusunda “ABD’nin net olması gerektiğini” vurgulayan Menendez, “Türkiye’nin Rusya ve özellikle Rus savunma sektörüyle bağlarını genişletilmesi, NATO müttefiklerimizin ve Avrupa’daki ortaklarımızın güvenliğini daha da tehlikeye atacak ciddi bir hata olur” dedi.