image

PeyamaKurd - Yayımladığı videolar ve paylaştığı mesajlarla gündem olmaktan düşmeyen organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in sosyal medya hesapları ile ilgili önemli bir karar alındı.

Sedat Peker'in YouTube kanalı ile Twitter ve Instagram hesaplarına “milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması” gerekçesiyle erişim engeli getirildiği iddia edildi.

Siber haklar aktivisti ve akademisyen Prof. Dr. Yaman Akdeniz konuyla ilgili “Sedat Peker'in YouTube kanalı ve bazı videoları ile Twitter ve Instagram hesapları, millî güvenlik ve kamu düzeninin korunması gerekçesiyle erişime engellendi. İlgili platformların Türkiyede temsilcilikleri olmasına rağmen hakimlik kararı henüz uygulanmadı” ifadesini kullandı.

Akdeniz, ‘https’ protokolü kullandığı için Türkiye’deki erişim sağlayıcılarının bu adresleri engelleyemediğini belirterek sosyal medya hesabı üzerinden açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

“Sorulmadan açıklayayım, engelleme kararı var fakat bu platformlar "https" protokolünü kullandığı için Türkiye'deki erişim sağlayıcıları bu adresleri engelleyemiyor. Karar ancak sosyal ağ sağlayıcıları tarafından uygulanabilir.

Türkiye'de Twitter, YouTube ve Instagram'ın artık yasal temsilcileri var. Bu yasal temsilcilikleri Türkiye talep etti ve geçen sene 5651 sayılı Kanun değişti. Sözde bu platformlar "dize geldi". Türkiye ise uygulamada bu platformlara söz geçiremiyor.”