image

PeyamaKurd - 24 Şubat tarihinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in emriyle başlayan Ukrayna Savaşı, şiddetini artırarak devam ediyor.

Bölgedeki son durumla ilgili her gün bilgi aktaran Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rus ordusunun yüzde 40'ının gücünü kaybettiği belirtti.

Yapılan yazılı açıklamada "Genel olarak, 15 Mart 2022 itibarıyla Ukrayna topraklarında sözde 'operasyona' dahil olan birimlerin (Rus ordusu) yüzde 40 kadarı kaybedildi. Tamamen yok edildi veya savaş kabiliyetini kaybetti” denildi.

Zelenskiy: Savaş Rusya için utanç ve yoksulluk içinde bitecek!

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ise, ülkesine saldıran Rusya için bu savaşın utanç ve ağır sonuçlarla sona ereceğini söyledi.

Telegram hesabından halkına seslenen Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Rus askerlerinin, Ukrayna topraklarında savaş suçu işlediklerini belirterek, "İşgalciler savaş suçlarını işlemeye devam ediyor, yerleşim yerlerini ve sivil altyapıları ateşe veriyor, Rusya'nın Ukrayna'da kullandığı füze sayısı 900'ü aştı. Hava saldırılarını saymak ise mümkün değil" ifadesini kullandı.

Konuşmasında Rus halkına da hitap eden Zelenskiy, Rus iş insanlarını ve vatandaşları savaşa karşı çıkmaya çağırarak, Rusya'nın bu savaştan büyük utanç ve yoksullukla çıkacağını dile getirdi.

Rus savaş gemileri Odessa’ya doğru harekete geçti!

Öte yandan Rusya’nın Ukrayna işgalinde en az saldırıya maruz kalan kentlerden Odessa’ya, Rus gemileri tarafından ateş açıldı.

Ukrayna İçişleri Bakanı Danışmanı Anton Gerashchenko sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Rus gemileri tarafından Karadeniz üzerinden Ukrayna’nın Odessa kentinin bombalandığını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Birkaç saat önce Rus donanmasına ait gemiler Odessa Bölgesi’ndeki Tusla Köyü açıklarından sahil bölgesine top ve füze atışları gerçekleştirdi. İşgalciler kıyı savunma sistemimizi test etmeye çalışıyordu. Denizcileri karaya çıkarma girişiminde bulunmadılar.”