image

PeyamaKurd- Suriye resmi haber ajansı SANA, Türkiye’nin Rojava’nın  Serêkaniyê ilçesine silahlı grupları yerleştirdiğini ve kentin demografisini değiştirdiğini yazdı.

Türkiye’nin Ekim 2019’dan bu yana el koyduğu Rojava’nın sınır kenti Serêkaniyê‘ye dair Suriye resmi haber ajansı SANA bir haber yayınladı.

Türkiye’nin silahlı örgüt üyesi 1500 aileyi Serêkaniyê’ye yerleştirdiğini ve kentin demografisini değiştirdiğini yazan SANA, Türkiye'nin silahlı grupların ailelerini Serêkaniyê 'ye yerleştirmeye devam ettiğini, en son silahlı gruplara ait 1500 aileyi Serêkaniyê’nin  Xerbat ve Hewarne mahallelerine yerleştirdiğini aktardı.

SANA raporunda ayrıca, Türkiye eli ile bölgeye yerleştirilen silahlı grupların ailelerinin paylaşım konusunda, kendi aralarında anlaşmazlık yaşadığını belirtti.

Suriye resmi haber ajansı SANA, Türkiye'nin Ekim 2019 tarihinden buyana bölge halkı üzerinde çok kötü baskı ve uygulamalar geliştirerek kaçırtmaya ve onların yerine silahlı terörist grupların ailelerini yerleştirmeye çalıştığını belirterek, Türkiye’nin bu şekilde bölgenin demografik yapısını değiştirmeyi amaçladığını yazdı.